Co trzeci dorosły mieszkaniec Polski nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Wśród dzieci statystyki prezentują się jeszcze gorzej - 81 proc. nie wypełnia podstawowych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie aktywności. Tymczasem codzienna dawka ruchu to jeden z najprostszych sposobów na wsparcie zdrowia i samopoczucia w każdym wieku. Przypomni o tym, po raz dziewiąty, Narodowy Dzień Sportu – organizowany 11 września 2021 r.
Z badania MultiSport Index 2021 wynika, że obecnie zaledwie 68 proc. mieszkańców Polski jest aktywnych fizycznie, czyli korzysta z ruchu przyjemniej raz w miesiącu. Lockdowny i okres izolacji sprawiły, że prowadzenie aktywnego i zdrowego stylu życia stało się zarówno większym wyzwaniem, jak i coraz pilniejszą potrzebą. Według raportu Ipsos COVID 365+ czasie pandemii 43 proc. Polaków przytyło średnio o 5,7 kilograma.
Nieaktywny styl życia jest nie tylko jednym z powodów przybierania na wadzie, ale także czynnikiem ryzyka rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych takich, jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze czy otyłość. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla również, że siedzący tryb życia jest czwartą przyczyną zgonów na świecie. Dlatego jednym z aktualnych wyzwań WHO jest ograniczenie zjawiska społecznego bezruchu – do 2025 roku przynajmniej o 10 proc., a o 15 proc. do 2030 roku. Dostrzegając negatywny wpływ pandemii na aktywność fizyczną, WHO zmieniła swoje rekomendacje w tym zakresie, zalecając osobom dorosłym od 150 do 300 minut umiarkowanej lub od 75 do 150 minut intensywnej aktywności fizycznej w czasie tygodnia.
Aktywność fizyczna dzieci
WHO ma także specjalne zalecenia dotyczące aktywności fizycznej młodego pokolenia, zgodnie z którymi dzieci od 5. do 18. roku życia powinny podejmować co najmniej 60 minut umiarkowanego lub intensywnego wysiłku fizycznego każdego dnia. Jeszcze przed okresem pandemii 81 proc. dzieci nie wypełniało tych rekomendacji, dziś po okresie lockdownów i nauce zdalnej, kondycja fizyczna najmłodszych może być na jeszcze niższym poziomie.
Z badania ankietowego przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że w okresie pandemii blisko 40 proc. dzieci w wieku od 11 do 18 lat zwiększyło swoją aktywność w mediach społecznościowych. Aż 60 proc. dzieci przyznało, że jednym z problemów, jakich doświadczyło w czasie pandemii była nuda, większość (80 proc.) nie układa planu swojego dnia.
- Dziś rodzice odgrywają szczególną rolę w budowaniu zdrowych nawyków wśród dzieci. Internet dla młodego pokolenia jest łatwo dostępną formą rozrywki, która nie wymaga wysiłku i dostarcza wielu bodźców. Dlatego staje się tak częstym wyborem dzieci i młodzieży. Istnieje jednak rozwiązanie, które jest dobre dla dorosłych i najmłodszych – wystarczy, że sami będziemy dla dzieci przykładem aktywnego stylu życia lub stworzymy im okazje do poznania różnych dyscyplin sportowych, zyskamy większe szanse na to, że odnajdą w tym radość. Świetnym rozwiązaniem będzie także wspólne uprawianie sportu, bo w ten sposób, oprócz zdrowych nawyków, budujemy też relację z dzieckiem i poświęcamy nasz czas, a ten w oczach dzieci jest szczególnie cenny – zachęca psycholog zdrowia, Mateusz Banaszkiewicz.
Rodzinna aktywność fizyczna
Narodowy Dzień Sportu (NDS) to ogólnopolska inicjatywa, której celem jest zmotywowanie Polaków do uprawiania regularnej aktywności fizycznej – 11 września setki punktów sportowych w całej Polsce zaproszą na bezpłatne treningi. Jedną z największych atrakcji będzie rodzinny piknik sportowy na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, gdzie wszyscy chętni w godzinach 12:00-17:00 będą mogli bezpłatnie skorzystać z różnych form aktywności.
W Narodowym Dniu Sportu udział weźmie marka MultiSport, zapewniająca w swojej strefie pomiar składu ciała, konsultacje z dietetykiem lub trenerem sportowym, a także relaksacyjny masaż karku. Dla dzieci przygotowane zostanie kolorowe stoisko Atmosfery MultiSport z interaktywnymi zabawami sportowymi, w których wykorzystane będą świecące pody, reagujące na dotyk i ruch. Trenerzy poprowadzą również galaktyczny wyścig łazików, wykorzystując do tego kosmiczne narzędzia sportowe.
Szczegóły dotyczące wydarzenia odnaleźć można na stronie: www.narodowydziensportu.pl.