Dwóch na pięciu przedstawicieli pokoleń Y i Z stresuje się cały czas, co trzeci przyznaje, że wziął z tego powodu wolne w pracy, a czterech na dziesięciu deklaruje, że mimo permanentnego stresu pojawiają się w pracy. Według badań czynnikiem nadwyrężającym kondycję psychiczną pracowników jest m.in. siedzący tryb życia. Zmiany wywołane pandemią i alarmujące dane dotyczące kondycji pracowników i przedsiębiorstw mobilizują pracodawców do wdrażania rozwiązań zapewniających dostęp do benefitów z obszaru mind-wellness, wspierających kondycję psychiczną oraz poprawiających zaangażowanie i efektywność w pracy.
Siedzisz? Twoja psychika cierpi
– W sytuacji, w której pracownik znajduje się pod wpływem chronicznego stresu, w jego mózgu zaczyna dominować kortyzol mający bezpośredni lub pośredni wpływ zarówno na reakcje fizjologiczne takie jak np. przyspieszone bicie serca, jak i cały „pakiet” reakcji emocjonalnych, behawioralnych i poznawczych – mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia. – Negatywnie zestresowana osoba może zatem w rożnych sytuacjach służbowych reagować większą drażliwością i niepokojem, z czasem nawet stając się bardziej impulsywną i porywczą. Pojawiają się problemy z koncentracją, pracownik zaczyna zapominać o szczegółach dotyczących zadań do wykonania, miewa problemy z racjonalnym myśleniem, traci zaangażowanie i doświadcza trudności w podejmowaniu decyzji. Szczególnie to ostatnie w odniesieniu do kadry zarządzającej w firmach może burzyć pracę całych podległych jej zespołów, a w konsekwencji powodować chaos organizacyjny. Przewlekle, negatywnie „zestresowany mózg” nie ma czasu na rozwiązywanie kreatywnych zadań i realizację potrzeb wyższego rzędu, ponieważ dominująca może być motywacja związana z przetrwaniem i zapewnieniem bezpieczeństwa.
Zamiast kawy w kuchni - ruch
- Należy podkreślić, że przerwy w czasie pracy są czymś absolutnie niezbędnym, niezależnie jaką formę przyjmują. Nasz mózg nie jest zdolny do ciągłego skupienia, potrzebuje przerwy i dodatkowych bodźców. Dlatego warto szukać powodów do ruchu, podejmując tym samym próby przełamania spadku koncentracji, także w pracy. W tym zakresie cieszy bardzo otwarcie się pracodawców na tzw. aktywne przerwy, podczas których pracownicy wykonują zestaw ćwiczeń rozciągających lub relaksacyjnych. Taka zmiana w 8 godzinnym, siedzącym modelu pracy, daje wiele korzyści. Należą do nich m.in. wzrost stężenia serotoniny i dopaminy – neuroprzekaźników odpowiadających za poprawę samopoczucia i koncentracji, a także zmniejszenie dolegliwości bólowych aparatu ruchu, co wynika z aktywizacji uśpionych grup mięśniowych, które zazwyczaj nie pracują gdy siedzimy. Aktywniejszy fizycznie dzień w pracy wiąże się także z większym potencjałem do aktywności fizycznej po jej zakończeniu. Jest też dobrym wsparciem w świadomym zarządzaniu stresem – zauważa Piotr Czyżewski.
– W czasie pandemii pracownicy nie tylko stresują się bardziej, ale również doświadczają spadku efektywności. Wielu boryka się z problemami ze snem, dla innych praca zdalna nadal stanowi duże wyzwanie i generuje dodatkowy stres. Analizy negatywnych skutków pandemii, których doświadczyli lub nadal doświadczają pracownicy i pracodawcy, pomogły zrozumieć z jak wielkim wyzwaniem mierzymy się i jak kompleksowych rozwiązań w zakresie kondycji psychofizycznej nam potrzeba. Tak powstała idea MultiLife, programu skupiającego obecnie 12 różnego rodzaju rozwiązań, które wspierają równowagę i dobrostan zatrudnionych. Za jego pośrednictwem pracodawcy zapewniają swoim pracownikom wsparcie m.in. w postaci konsultacji z psychologiem, trenerem personalnym czy dietetykiem. Do dyspozycji pracowników są też rozwiązania takie jak kursy jogi i medytacji czy też stały dostęp do platformy treningowej, oferującej popularne ćwiczenia relaksacyjne, takie jak np. body&mind, zdrowy kręgosłup czy pilates. Te w czasie pandemii cieszą się największą popularnością – mówi Emilia Rogalewicz, Członek Zarządu Benefit Systems.
Źródła:
Ipsos, Impact Of The Covid 19 Pandemic On Health, march 2021
Cross-sectional associations between sitting at work and psychological distress: Reducing sitting time may benefit mental health https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S175529661300025
https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/DDN-20190305-1
Raport "Zdrowie psychiczne w środowisku pracy". Badanie wśród Pracodawców i Pracowników w ramach kampanii "Zrozum. Poczuj. Działaj!"
Badanie Great Place to Work (Stress and Wellbeing at Work: A European Outlook)