Zgodnie z wynikami Global Matrix 3.0, badania prowadzonego w ramach organizacji Active Healthy Kids Global Alliance (AHKGA), ogólna sprawność fizyczna dzieci w Polsce została oceniona na D- (w pięciostopniowej skali ocen od A do F). Wpływ na tak niską ocenę ma m.in. fakt, że jedynie 20 proc. dzieci w naszym kraju spełnia kryteria WHO dotyczące codziennej, godzinnej aktywności fizycznej. Wśród 17 europejskich krajów biorących udział w badaniu Polska zajęła wraz z Niemcami, Danią i Estonią przedostatnie miejsce, wyprzedzając jedynie Szkocję, która w tym wskaźniku uzyskała najgorszy wynik.
z wynikami badania Global Matrix 2.0 z 2016 r.
– Globalne trendy, takie jak nadmierna ilość czasu spędzanego przed ekranami, przyczyniają się do wychowania pokolenia dzieci prowadzących siedzący tryb życia, narażając je na niebezpieczeństwo – mówi profesor Mark Tremblay, prezes AHKGA i główny badacz Instytutu Badawczego CHEO w Kanadzie.
Negatywne skutki bezruchu
Aktywność fizyczna po polsku
Szkoła odpowiedzialna za ruch
Polski akcent podczas prezentacji badania Global Matrix 3.0
- Jest nam bardzo miło, że nasza lokalna inicjatywa została dostrzeżona przez międzynarodowe grono ekspertów. Cieszymy się, że czynnie uczestniczymy w globalnym działaniu na rzecz aktywizacji dzieci i możemy w Polsce realizować projekt, który na nowo buduje w najmłodszych nawyk ruchu. Dla nas aktywne, młode pokolenia to zdrowe i sprawne społeczeństwo w przyszłości, bo jak wynika z badania MultiSport Index 2018 nadal co trzeci Polak nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu. A wśród aktywnych Polaków zaledwie 6 proc. rodziców wybiera dzieci jako towarzyszy podejmowanej aktywności fizycznej – mówi Adam Radzki, Członek Zarządu Benefit Systems.
Więcej informacji na temat projektu Aktywne Szkoły MultiSport odnaleźć można na stronie: www.aktywneszkoly.pl. Komplet informacji i pełne wyniki państw biorących udział w badaniu dostępne na: https://www.activehealthykids.org oraz na polskiej stronie http://activehealthykids.pl.


