Benefit Systems jest pierwszą i jak dotąd jedyną spółką giełdową w Polsce, która po tym, jak dołączyła do ruchu B Corp w 2018 r., odnowiła certyfikację. Proces recertyfikacji, czyli niezależnej, zewnętrznej weryfikacji przeprowadzonej przez B Lab, był tym trudniejszy, że dotyczył roku 2021, w którym flagowy produkt spółki i branża fitness zmagały się m.in. z licznymi pandemicznymi ograniczeniami.
B Corp to certyfikat przyznawany przez międzynarodowy NGO B Lab, wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych. Otrzymują go przedsiębiorstwa, w których model biznesowy wpisany jest zrównoważony rozwój i których działalność ma istotne znaczenie w rozwiązywaniu współczesnych problemów społecznych, pracowniczych czy środowiskowych. Benefit Systems po certyfikacji w 2018 r., jest obecnie pierwszą firmą w Polsce, która przeszła z powodzeniem proces recertyfikacji.
- Sukces recertyfikacji B Corp bardzo nas cieszy i stanowi ogromną motywację do dalszych działań, nie tylko w ramach zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z ideą ruchu B Corp, staramy się pozytywnie wpływać na nasze otoczenie poprzez codzienne działanie i decyzje biznesowe. Od wielu lat wspieramy naszych klientów i użytkowników w podejmowaniu aktywności fizycznej, w budowie osobistego dobrostanu i wzmacnianiu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Wiele energii poświęcamy budowie świadomości społecznej nt. znaczenia aktywności fizycznej osób w każdym wieku i z różnych grup społecznych. Szczególną wagę przywiązujemy do relacji z naszymi pracownikami i partnerami biznesowymi. Możemy śmiało stwierdzić, że zrównoważony rozwój stanowi ważny element DNA naszej organizacji i wypływa z samej specyfiki oferowanych przez nas usług i produktów - wyjaśnia Bartosz Józefiak, członek zarządu Benefitu Systems.
Fot. Jurre Rompa & B Lab Europe
B Lab przeprowadził w 2022 roku szczegółową analizę funkcjonowania spółki dominującej oraz kilkunastu innych podmiotów wchodzących w skład grupy kapitałowej. Weryfikacja dotyczyła ładu korporacyjnego, polityki zatrudnienia, wpływu na społeczności, relacji z klientami i ochrony środowiska. Warunkiem uzyskania certyfikatu było nie tylko wypełnienie kwestionariusza B Impact Assesment przez określone podmioty i zaraportowanie szczegółowych danych, ale także weryfikacja dokumentów oraz potwierdzenie rezultatów prowadzonych działań i ich długofalowego charakteru. Elementem audytu były także wizyty w poszczególnych spółkach i anonimowe rozmowy z wybranymi pracownikami.
– Ponowna certyfikacja to ważny kamień milowy, a także motywacja do dalszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Benefit Systems jest pionierem ruchu B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej, a jako spółka publiczna ma niezwykły potencjał do działania i wywierania pozytywnego wpływu – mówi Maria Correa, Head of Comms and Community Engagement, z B Lab Europe. – Wprowadzając do statutu cele społeczne i środowiskowe Benefit Systems jest przykładem na to, że uwzględnianie przez firmy interesów wszystkich interesariuszy w prowadzeniu działalności jest nie tylko możliwe, ale także korzystne. I dodaje: – Ponowna certyfikacja B Corp dla Benefit Systems zbiegła się również w czasie ze świętem międzynarodowej społeczności, jakim jest miesiąc B Corp, który przypada na marzec. Przez cały ten miesiąc prezentujemy światu społeczność wpływowych firm, które wykraczają poza status quo i podejmują działania na rzecz poprawy systemu gospodarczego.
Certyfikacja istotnym elementem zmiany
Bardzo ważnym efektem certyfikacji B Corp jest zmiana, którą przechodzi organizacja. Już sam proces certyfikacji jest elementem budowania świadomości w spółce, nie tylko wśród kadry zarządzającej. Uzyskanie certyfikatu jest powodem dumy i radości, a jednocześnie stanowi etap, a nie cel sam w sobie. Jednym z przejawów tej świadomości oraz krokiem w stronę zakorzenienia sustainability było wpisanie w 2022 r. przez Benefit Systems do statutu celów społecznych i środowiskowych, jako integralnej części prowadzonej działalności biznesowej. Wojciech Bagiński, członek B Lab Global Board of Directors i Co-founder kancelarii Impactiv.Law, wspierający Benefit Systems w procesie recertyfikacji i zmiany statutu, podkreśla m.in. nowatorski charakter wprowadzonych przez Benefit Systems zmian w statucie: – Nowe postanowienia dodają cel społeczny spółki. Zgodnie ze statutem zarząd w swoich decyzjach ma obowiązek, w szerszym stopniu niż dotychczas, uwzględniać interesariuszy spółki (w tym np. pracowników, społeczeństwo oraz środowisko). W ten sposób Benefit Systems realizuje założenia modelu ładu korporacyjnego „stakeholder corporate governance”, który w obliczu globalnych problemów z jakimi obecnie mierzy się ludzkość, ma stanowić jeden z mechanizmów mających poprawić system, w którym działają spółki, a którego XX wieczne założenia nie odzwierciedlają realiów XXI wieku. Przeprowadzone zmiany realizują również postulaty nowych regulacji w Unii Europejskiej, jak np. dyrektywa CSRD oraz CSDD. Projektowane prawo zakłada, że ten model ładu korporacyjnego będzie w niedalekiej przyszłości modelem docelowym w Europie.
Sukces dziś, zobowiązanie i wytyczne na przyszłość
− Recertyfikacja była okazją do weryfikacji naszych dotychczasowych działań przez niezależnych audytorów z B Lab, swoisty sprawdzian dojrzałości spółki dominującej i spółek zależnych z Grupy. Pozwala ona także identyfikować kolejne obszary, w których chcemy się rozwijać – mówi Bartosz Józefiak i dodaje: – Widzimy rosnącą świadomość naszych pracowników, ale i rynku, na którym konsumenci, dostawcy czy partnerzy biznesowi zwracają uwagę na to, czy dany biznes działa w sposób zrównoważony oraz jakimi wartościami się kieruje. Coraz częściej również inwestorzy dokładnie analizują działania firm pod kątem ESG i chcą lokować kapitał w transparentnych i etycznie działających spółkach. Kryteria związane ze zrównoważonym rozwojem są również ważne z perspektywy finansowej, ponieważ są brane pod uwagę przez banki i instytucje finansowe np. przy decyzjach dot. finansowania.
Benefit Systems do międzynarodowej społeczności B Corp dołączył w 2018 r. jako pierwsza spółka publiczna w Europie Środkowo-Wschodniej i piąta tego typu na świecie. Obecnie certyfikat B Corp posiada 48 spółek giełdowych. Certyfikat przyznawany jest na 3 lata, po tym czasie każda spółka może przejść proces recertyfikacji. – W 2018 roku, kiedy Benefit Systems otrzymał certyfikat, na całym świecie działało 2 500 przedsiębiorstw z tytułem B Corp. Obecnie jest ich nieco ponad 6 400 i to stosunkowo niewielka grupa jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że zainteresowanie audytem wyraziło dotychczas przeszło 200 tys. firm. Te liczby dowodzą, że certyfikacja to trudny i bardzo restrykcyjny proces. Z drugiej strony rosnąca liczba B Corpów pokazuje jak kwestie związane ze społeczną odpowiedzialnością i zrównoważonym rozwojem zyskują na znaczeniu i są realną częścią wielu działalności biznesowych – dodaje mec. Bagiński.