Rosnąca świadomość Polaków w zakresie korzyści psychofizycznych wynikających z aktywności fizycznej znajduje odzwierciedlenie w podejściu do zbliżających się Walentynek. Jak wynika ze specjalnej edycji badania MultiSport Index, już 8 na 10 ankietowanych Polek uważa, że wspólna wizyta w obiekcie sportowym jest dobrym pomysłem na walentynkową randkę lub walentynkowy prezent.
Według ekspertów pozytywne emocje wynikające z aktywnego trybu życia partnerów mogą sprawić, że będą oni szczęśliwsi na co dzień, a ich relacja stanie się trwalsza. Potwierdzają to wyniki badania MultiSport Index – aż 93 proc. Polaków uważa, że podejmowana wspólnie przez partnerów aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ich relację, a 88 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że aktywne fizycznie pary są na co dzień szczęśliwsze. O to, jakie korzyści wynikają ze wspólnych ćwiczeń z partnerem lub partnerką, zapytaliśmy Agatę Bramę – trenerkę sportową i ekspertkę ds. wellbeingu w Benefit Systems.
Większa intensywność treningu
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Aberdeen, istnieje wyraźny związek między posiadaniem towarzysza w treningu a ilością wykonywanych ćwiczeń [1]. Wyniki badania wskazują, że znalezienie partnera treningowego istotnie zwiększa aktywność fizyczną, a efekt ten dodatkowo się nasila, gdy sportowy partner oferuje dodatkowe wsparcie emocjonalne. Sportowa rywalizacja pomiędzy partnerami może stanowić silny bodziec doskonalenia się. Osoby, które angażują się w zdrową rywalizację, są często bardziej zmotywowane do przekraczania własnych ograniczeń, co może prowadzić do osiągania lepszych wyników.
– Posiadanie partnera treningowego może znacząco przełożyć się na realizację sportowych celów, szczególnie u osób, które mają problem z motywacją do treningów. Obecność osoby, która stanie w kontrze z naszym "wewnętrznym leniem” i zmotywuje nas do pójścia na trening, może mieć niebagatelny wpływ na rezultaty treningowe. To samo dotyczy sportowej rywalizacji w trakcie ćwiczeń – obecność partnera treningowego może wpłynąć na wykonanie dodatkowych powtórzeń czy wydłużenie czasu ćwiczenia, a to bezpośrednio wpłynie na efekty treningowe – mówi Agata Brama, trenerka sportowa i ekspertka ds. wellbeingu w Benefit Systems.
Większy poziom szczęścia w związku
Sport to zdrowie – także psychiczne. Podczas aktywności fizycznej dochodzi do zwiększenia stężenia neuroprzekaźników i neuromodulatorów poprawiających nastrój, przez co po wykonanym treningu często czujemy się pełni energii. Jak wynika z badania MultiSport Index, już 95 proc. aktywnych fizycznie Polaków dostrzega pozytywny wpływ ćwiczeń na samopoczucie, a 89 proc. potwierdza, że redukują one stres i negatywne emocje. Lepsza kondycja psychofizyczna, będąca skutkiem aktywnego stylu życia, może także wpływać korzystnie na relacje miłosne - 88 proc. mieszkańców Polski uważa, że pary angażujące się w aktywność fizyczną są szczęśliwsze na co dzień.
- Wspólna aktywność fizyczna to dla par zarówno środek utrzymania zdrowego trybu życia, jak i skuteczny sposób na budowanie więzi emocjonalnych. Działania podejmowane razem sprzyjają poprawie kondycji fizycznej i tworzą wspólne doświadczenia, co wzmacnia więzi emocjonalne między partnerami. Osoby prowadzące aktywny tryb życia mają lepszą odporność na stres i lepiej radzą sobie z codziennymi wyzwaniami, co może skutkować zmniejszeniem potencjalnych napięć w związku i poprawą komunikacji między partnerami – mówi Agata Brama.
Większa motywacja i poprawa wyników
Jak wynika z badania MultiSport Index, jednymi z powodów rezygnacji z aktywności fizycznej jest brak czasu (33 proc. wskazań) oraz brak chęci do ćwiczeń (19 proc.). Według Agaty Bramy, wspólne ćwiczenia z partnerem nie tylko dostarczają korzyści zdrowotnych, ale również mogą stać się skutecznym antidotum na popularne wymówki.
- Jednym z kluczowych czynników wzrostu motywacji do aktywności fizycznej jest obecność partnera. Działa to jak naturalny katalizator, podnoszący intensywność wysiłku poprzez przyjazną rywalizację oraz wsparcie emocjonalne. Warto zauważyć, że wspólna aktywność może efektywnie przełamywać brak chęci do ćwiczeń, tworząc pozytywną atmosferę, która motywuje do regularnych treningów – mówi Agata Brama.
Zróżnicowany trening i nowe pomysły na aktywność
Trening z partnerem często prowadzi do eksplorowania różnych dziedzin fitnessu. Wspólne ćwiczenia przyczyniają się do zwiększenia różnorodności treningu, w tym angażowania nowych mięśni, co stanowi ważny element efektywności w sporcie.
- Treningi w parach potrafią znacząco poszerzyć horyzonty. Osoby regularnie ćwiczące mają swoją rutynę oraz zarówno ulubione, jak i mniej lubiane ćwiczenia. Trening z drugą osobą może być świetną okazją do poznania nowych ćwiczeń, odkrycia nowych metod treningowych czy wykonania zadań ruchowych, których w swoich własnych treningach staramy się unikać. Układ mięśniowy nie lubi rutyny i bardzo szybko przyzwyczaja się do intensywności treningowej i wykonywanych ćwiczeń. Dzięki nowym bodźcom, nasze ciało będzie rozwijać się w bardziej efektywny sposób - mówi Agata Brama.
Większa atrakcyjność
Wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennego życia odgrywa ważną rolę w budowaniu pewności siebie oraz zwiększaniu poczucia własnej atrakcyjności. Zgodnie z wynikami badania MultiSport Index, aż 95 proc. respondentów dostrzega taki pozytywny wpływ aktywności fizycznej. Co ciekawe, inne badania wskazują na związek między wydzielaną podczas wysiłku fizycznego adrenaliną a wzrostem atrakcyjności innych osób [2].
- Aktywność fizyczna wpływa na dobrostan nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. Ćwicząc wpływamy pozytywnie na swoje zdrowie, polepszamy kondycję i poprawiamy wygląd sylwetki, jednocześnie realizując wyznaczone przez siebie cele, co podnosi poczucie naszej samoskuteczności. Te czynniki przyczyniają się do lepszego samopoczucia oraz wzrostu pewności siebie w innych dziedzinach życia. Aktywność fizyczna przekłada się w ten sposób na relacje społeczne i sposób postrzegania nas przez innych - podsumowuje Agata Brama.
Źródła
[1] https://www.sciencedaily.com/releases/2016/10/161004081548.htm
[2] https://www.mckendree.edu/academics/scholars/issue17/mckinney.htm
Walentynkowe badanie MultiSport Index zostało przeprowadzone na zlecenie Benefit Systems przez agencję badawczą Minds&Roses w dniach 26.01 – 01.02.2023r. na reprezentatywnej próbie 1001 Polaków powyżej 18. roku życia z wykorzystaniem techniki wywiadu online (CAWI).