Światowy Dzień Wellbeingu, obchodzony corocznie 8 września, to doskonała okazja, aby przyjrzeć się temu, czym jest wellbeing, jak wypada wśród Polaków i jak różne pokolenia dbają o swoje samopoczucie zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Dobrostan, bo tak tłumaczy się to pojęcie na język polski, staje się coraz ważniejszym aspektem współczesnego życia w trwającej dobie polikryzysu.
- zdrowie fizyczne – prawidłowa dieta, odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna, profilaktyka zdrowotna,
- zdrowie psychiczne – regulacja stresu, zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, czas dla siebie,
- wewnętrzny spokój – życie w zgodzie z własnym przekonaniami, realizacja pasji, poczucie sensu życia.
- komfort życia – niezależność finansowa, odpowiednie warunki mieszkaniowe,
- relacje z innymi – interakcje międzyludzkie, satysfakcja z nawiązywania relacji, poczucie przynależności kulturowej,
- kontakt z naturą – wpływ natury na samopoczucie, dostępność i bliskość świata naturalnego.
Raport „Dobrostan Polek i Polaków”, metodologia badania: W pierwszym etapie procesu badawczego przeprowadzono badanie ilościowe na reprezentatywnej próbie Polaków (n = 1004). Badanie zrealizowano metodą CAWI na panelu badawczym poznaj.to, obejmuje zsumowane wskazania (0, 1 – bardzo niski; 2, 3 – niski; 4, 5, 6 – średni; 7, 8 – wysoki; 9, 10 – bardzo wysoki). Badanie posłużyło sprawdzeniu tego, czym dla Polaków jest dobrostan, co się na niego składa, co go wzmacnia, co mu przeciwdziała. Ogólny poziom dobrostanu Polaków oraz poziomy zaopiekowania poszczególnych obszarów dobrostanu określono na podstawie kolejnego badania ilościowego przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie Polaków (n = 1014). Badanie zostało przeprowadzone przez infuture.institute we współpracy z Benefit Systems.
Benefit Systems działa na polskim rynku od ponad dwóch dekad i należy do liderów w dostarczaniu benefitów pozapłacowych, które wspierają dobrostan pracowników. Spółka jest twórcą Programu MultiSport, który umożliwia podejmowanie aktywności fizycznej w obiektach sportowych w całym kraju. W portfolio Benefit Systems jest także platforma kafeteryjna MyBenefit oraz program wellbeingowy MultiLife. Od kilku lat oferta sportowa Spółki jest rozwijana na rynkach zagranicznych, m.in. w Czechach, na Słowacji, w Bułgarii i w Chorwacji. Grupa Benefit Systems jest także operatorem klubów fitness (w Polsce odpowiada m.in. za sieci: Fabryka Formy, FitFabric, Fitness Academy, Good Luck, Max-Gym, My Fitness Place, Saturn Fitness, StepONE, Total Fitness i Zdrofit). Ważnym obszarem działań Benefit Systems jest promowanie aktywnego stylu życia na każdym jego etapie, dlatego Spółka realizuje inicjatywy wspierające aktywność fizyczną dzieci, dorosłych oraz seniorów. Cele te realizowane są m.in. przez Fundację MultiSport. Od 2018 roku Benefit Systems jest częścią globalnej inicjatywy B Corp, zrzeszającej spółki działające i angażujące się w rozwiązywanie najważniejszych problemów społecznych. Więcej informacji o firmie można znaleźć na benefitsystems.pl